Už ji nepotřebujete. Dosloužila. Nebo máte jinou. Splnila svůj účel či jinak se stala nepotřebná. (Vaše bývalá milenka. Vaše dítě. Váš život. Vaše vášeň. Vaše všechno.) Zkrátka a jednoduše Vaše STARÁ firma.
(Předpopokládáme, že ji od Vás nikdo nechce za tučný obnos odkoupit a pokračovat v činnosti. Je Vám pouze na obtíž a již v podstatě nevykonává žádnou podnikatelskou činnost).
Co teď? V případě, že se bavíme o Vaší takzvané OSVČ (podnikali jste jako fyzická osoba na živnostenský list) stačí obejít (obeslat) sociálku, zdravku, živnosťák, finančák a jste z toho takřka venku. Pokud jste v posledních letech neuplatňovali nárok uplatnění DPH z majetku či zásob, nebo jinak nehromadili aktiva, máte po starostech. Vyjde Vás to na finančních nákladech za poštovné nebo jízdenku MHD a půlden vyřizování. Maximálně.
Ale pokud bylo Vaší cestou podnikat jako s.r.o. (a rozumných důvodů k tomu bylo mraky) zbyla Vám firma, u které je nutné plnit mnoho povinností – podávat KH, DPH, DPPO, SD a další (zkrátka nudná nutná lejstra). Protože systém, ten nezapomíná! Penálemi se připomíná. A na vysoké penále nebyla horší doba než ta dnešní. Finanční správa se v této oblasti nebývale činí. Samozřejmě řádná péče o tuto administrativu něco stojí. Tisícovky měsíčně.
a) Přepíšu na tzv. „bezdomovce“. Cena? Pokud není firma zadlužená, obvykle několik desítek tisíc korun. Je-li firma plátcem DPH, může se Vám povést z toho „vytřískat“ ještě nějaký dukát, neboť po takových firmách, plátcích DPH, je občas sháňka. Tedy pokud nenarazíte na podvodníky a není potom ještě z ostudy kabát v podobně výslechů u policie a podobně.
Tato možnost není legální a vážně ji nedoporučujeme, což však neznamená, že se někde pokoutně neděje. Inzerátů na odkoupení firem (i zadlužených) je i dnes vidět stále dost.
b) Nechám firmu ležet ladem. Jakmile to bude možné, zruším registraci k DPH. U takovéto firmy pak stačí podat jednou ročně přiznání k dani z příjmu právnických osob. A je splněno. Tato možnost však dle zákona také není úplně v pořádku. Je však „křišťálově čistější“, oproti variantě A.
c) Jsem čestný a spořádaný občan. Udělám vše podle zákona. Ano. Jen a pouze tato varianta je správně. Jak už však ze života víme, ta správná varianta je nejdražší a nejtěžší.
Zde je výčet toho, co a jak:
Časově od 4 měsíců, finančně často od 50tis. Čím větší firma, tím dražší, delší a složitější proces.
Na úvod: Likvidace právnické osoby je upravena občanským zákoníkem. Cílem likvidace je vypořádat veškeré pohledávky a závazky společnosti a vymazat ji z obchodního rejstříku.
Toto ještě zdaleka není ani začátek: Proces likvidace vždy začíná zrušením společnosti, u kterého je vyžadován notářský zápis. Spolu se zrušením společnosti a vstupem do likvidace je jmenován likvidátor, kterého volí jednatelé společnosti, popř. jej jmenuje soud. Společnost je povinna ke dni předcházejícímu dni vstupu do likvidace uzavřít účetní knihy, provést účetní závěrku a podat přiznání. Poté vystupuje pod svým názvem společně s dodatkem „v likvidaci“. Likvidátor musí zveřejnit vstup do likvidace společnosti a také výzvu pro věřitele v Obchodním věstníku. Poté probíhá proces likvidace společnosti, kdy likvidátor uspokojuje věřitele a prodává majetek společnosti. Do 30 dnů po skončení likvidace je likvidátor povinen podat návrh na výmaz.
Zkráceně řečeno: Celkově se dá shrnout postup likvidace následovně:
Likvidace u společností je vždy individuální a odvíjí se od velikosti společnosti a stavu majetku. U nejmenší společnosti bez majetku a závazků je délka likvidace nejméně 4 měsíce. Je to dáno především zákonnou lhůtou pro zveřejnění oznámení o vstupu v Obchodním věstníku.
Od srpna 2019 bude proces likvidace právnických osoba administrativně i finančně jednodušší. Novela se zaměřuje především na právnické osoby, které se zapisují do jiného než obchodního rejstříku (jedná se zpravidla o spolky a podobné právnické osoby). Nově za tyto společnosti nemusí oznamovat likvidátor vstup do likvidace 2x a tedy platit dva poplatky, jak tomu bylo doposud. Stačí pouze vstup do likvidace oznámit ve veřejném rejstříku po dobu nejméně 3 měsíců. Veřejný rejstřík je přístupný všem a zdarma na internetu. Není zde nutná žádná registrace a veškeré informace jsou dostupné okamžitě. Náklady na likvidaci spolku budou zcela minimální. Zákonodárci si od této změny slibují snížení počtu neaktivních spolků, kterých je momentálně zhruba 60 tisíc.
U obchodních korporací zůstala povinnost alespoň jednoho zveřejnění v Obchodním věstníku.
Závěrem: není naším cílem Vás vybízet k nekalým jednáním a taktikám. Jen poukázat na to, že už při zakládání společností s ručením omezeným je třeba si uvědomit i to, jak se tyto společnosti ruší, že je to proces mnohdy složitější (časově i finančně), než jejich samotné založení. I v této problematice (zákonného zrušení firem) máme zkušenosti. Doporučíme Vám ty nejlepší právníky v okolí a s jejich spolupráci Vám pomůžeme zákonně uzavřít kapitolu vašeho podnikání.